Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów.

Ludzie listy piszą…

„Ktoś list dostał. Komuś serce bije.
Idzie czytać pod kwitnące jabłonie.
Czyta. Chwyta się ręką za szyję
i dno traci, i w powietrzu tonie”.

Maria Pawlikowska-Jasnorzewska

Od 1953 roku obchodzony jest Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów, który trwa od 9 do 15 października. Szesnaście lat po tym, jak wymyślono Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów, ustanowiono  9 października Światowym Dniem Poczty i Znaczka Pocztowego. Data ta nie jest przypadkowa, bowiem 9 października  1874 roku na konferencji w Bernie, powołano jedną z najstarszych na świecie organizacji międzynarodowych – Światowy Związek Pocztowy. W Polsce Dzień Znaczka obchodzony jest od 1956 roku.

Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów na początku był walką o pokój, która przekształciła się w niesienie uśmiechu dzieciom ciężko chorym. Krótki list, zwłaszcza napisany odręcznie, pomagają chorym dzieciom podtrzymywać nadzieję i walczyć z chorobą. Adresaci listów to dzieci ciężko chore i zmuszone są do długotrwałego przebywania w szpitalu. Ciepłe słowa, które płyną od nadawców, chociaż trochę pomagają złagodzić codzienne smutki chorych dzieci, ich strach i ból, samotność i odizolowanie od rówieśników. Prywatny list, zwłaszcza napisany odręcznie, niesie ze sobą duży  ładunek emocji i jest wyjątkową formą kontaktu.

W Polsce od 2009 roku, działa nietypowa organizacja charytatywna Marzycielska Poczta. Celem akcji jest wysyłanie listów, kartek, rysunków i upominków do chorych dzieci. Akcja trwa  przez cały rok – nie tylko przez jeden tydzień w październiku. Angażują się w tę akcję znane osoby i różnego rodzaju organizacje, szkoły, przedszkola. Wszyscy angażują się w bezinteresowne niesienie pomocy dzieciom.

Nie trzeba jednak być sławą, by brać udział w pisaniu listów. W tym roku do akcji Marzycielska Poczta przyłączyła się nasza biblioteka razem z uczniami szóstych klas ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Kowarach.

Uczniowie, pod opieką Pani Katarzyny Smyk, odwiedzili bibliotekę 12 października. Młodzież obejrzała prezentację multimedialną dotyczącą tradycji pisania listów i historii poczty. Następnie uczniowie zapoznali się z ideą Marzycielskiej Poczty.  Wspólnie wybraliśmy adresata naszych listów. Został nim dziesięcioletni Tobiasz, który pozostaje pod stałą opieką Kliniki Hematologii i Onkologii Dziecięcej w Lublinie. Uczniowie napisali listy, które zostały wysłane do Tobiasza.

marzycielska-poczta-logo-prostokat-biale-tlo-jpg

Skip to content