Warsztatowa jesień

W okresie wrzesień – listopad 2020 roku prowadziliśmy w naszej w bibliotece intensywne działania warsztatowe w związku z realizacją projektu „Sensacja w bibliotece, Kowary w kryminale!”, który został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

16 września odwiedził nas dziennikarz i autor kryminałów Przemysław Semczuk, który spotkał się z młodzieżą z naszego kowarskiego liceum na warsztatach pn. „Jak zacząć pisać?” Podczas prezentacji i dyskusji uczestnicy spotkania wspólnie pochylili się nad najciekawszymi wątkami kryminalnymi w bestsellerach światowej sensacji , a nasz Gość podzielił się wiedzą na temat pracy dziennikarza i reportażysty kryminalnego. W tym samym dniu odbyło się otwarte spotkanie autorskie z panem Semczukiem, w którym brali udział mieszkańcy Kowar.

Uczniowie klas 7 i 8 ze Szkoły Podstawowej nr 3 oraz młodzież z ZSO uczestniczyli 25 września w dwóch turach warsztatów pn. „Literacka bestia nadchodzi” prowadzonych przez Krzysztofa Koziołka, autora kryminałów, których akcja dzieje się również w Kotlinie Jeleniogórskiej. Oprócz ciekawej porcji wiedzy na temat tajników pracy pisarza poczytnych powieści kryminalnych, uczestnicy warsztatów mieli okazję spróbować własnych sił w konstruowaniu fabuły własnego opowiadania kryminalnego.

 

W październiku, również w ramach Projektu „Sensacja w bibliotece, Kowary w kryminale!” udało nam się przeprowadzić dwudniowe warsztaty dla osób niepełnosprawnych z kowarskich WTZ pn. „Spotkania z sensacją w teatrze kamishibai”. Podczas spotkań była na nowo odczytywana, interpretowana i ilustrowana sensacyjno – kryminalna bajka o Czerwonym Kapturku. Powstałe ilustracje do teatru kamishibai można zobaczyć w formie wystawy internetowej na naszej stronie www.mbpkowary.pl.

Na kolejnych warsztatach, pod nadzorem eksperta i fotografa Wojciecha Miatkowskiego, młodzież przygotowywała – to już w listopadzie – interaktywną „Literacką mapę Kowar”, której premiera na naszej stronie już wkrótce. Młodzi aktorzy nagrywali materiał filmowy o miejscach (oczywiście z terenu naszego miasta) opisanych w powieściach kryminalnych, z którego, po późniejszym montażu, zostanie stworzona interaktywna kryminalna mapa Kowar.

 

 

Skip to content