BIBLIOTEKA PODRÓŻNIKA WIEŻA KSIĄŻĘCA W SIEDLĘCINIE

ZAPRASZAMY NA KOLEJNE SPOTKANIE Z CYKLU BIBLIOTEKA PODRÓŻNIKA. Tym razem wybierzemy się na spacer w okolice Jeleniej Góry do Siedlęcina. Po przepięknej okolicy i po wieży rycerskiej w Siedlęcinie oprowadzą nas Elżbieta Marut i Ludmiła Gajda.

13.02.2024, wtorek, godz. 17.30, Kino za Rogiem

Położona nad brzegiem Bobru Wieża Książęca w Siedlęcinie jest jedną z najwspanialszych i najlepiej zachowanych budowli tego typu w Europie Środkowej. Została zbudowana przez przez księcia Henryka I jaworskiego, w latach 1313-1315, jako strażnica przy przeprawie przez rzekę oraz rezydencja myśliwska władcy. Pierwotnie otoczona była murem obronnym z niewielką wieżą bramną oraz fosą. Jej największą atrakcją są średniowieczne malowidła na ścianach tzw. Wielkiej Sali. Są to najstarsze w Polsce malowidła ścienne o tematyce świeckiej. Polichromie siedlęcińskie są również jedynymi średniowiecznymi malowidłami w
Europie, obrazującymi historię najznamienitszego spośród rycerzy Okrągłego Stołu – sir Lancelota z Jeziora – i jego grzesznego romansu z królową Ginewrą. W wieży w Siedlęcinie na uwagę zasługują również najstarsze w Polsce drewniane stropy, powstałe podczas budowy obiektu, liczące sobie ponad 700 lat.

Skip to content