KOLEJNA KLASA POZNAŁA MIASTECZKO MALKI!

9 kwietnia przypada rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim – największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Od kilku lat nasza biblioteka bierze udział w Akcji Żonkile, upamiętniającej te wydarzenia.
Jednak zanim będziemy rozmawiać o powstaniu, chcieliśmy przybliżyć uczniom kulturę, obyczaje i życie społeczności żydowskiej mieszkającej w Polsce przed wojną.
Wczoraj i dzisiaj, uczniowie z klas szóstych ze przenieśli się 100 lat w przeszłość, poznając Malkę i jej miasteczko. Stało się to dzięki „Muzeum w pudełku. Miasteczko Malki” – nowoczesnemu narzędziu edukacyjnemu, minikolekcji muzealnej „w pudełku”, którą opracowali edukatorzy z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.
Uczniowie zwiedzili typowe miasteczko polsko-żydowskie sprzed 100 lat, poznali nowe słowa opisujące zwyczaje i kulturę Żydów. Obejrzeli też zdjęcia i mogli wziąć do rąk repliki eksponatów – kielich kiduszowy, szbasowe świeczniki, jarmułki, jad, drejdle czy dwuuchy kubek
Zajęcia przebiegły w bardzo dobrej atmosferze. Uczniowie byli zaangażowani i zainteresowani. Mamy nadzieję, że zdobyli nową wiedzę i doświadczenia oraz przekonanie, że warto poznawać historię i splecione losy mieszkańców różnych narodów.
Serdecznie dziękujemy za zaproszenie i zaangażowanie podczas zajęć

 

Skip to content