W czwartek, 14 kwietnia uczestniczyłyśmy w seminarium dla bibliotekarzy zatytułowanym „Wielokulturowa biblioteka”. Spotkanie odbyło się w Dolnośląskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu, współorganizatorami wydarzenia były również: Biblioteka Miejska we Wrocławiu i Stowarzyszenie Diversja, Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe we Wrocławiu oraz Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dzierżoniowie.
Seminarium rozpoczęła dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej im Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu Jolanta Ubowska.
Spotkanie podzielone było na dwie części: wykładową i warsztatową.
Wysłuchaliśmy czterech wystąpień. Jako pierwsza wystąpiła pani Dagmara Batóg z Dolnośląskiej Biblioteki Publicznej z wykładem zatytułowanym „Wszystko zaczęło się od Goethego”. Następnie prelekcję poświęconą celom i zadaniom Muzułmańskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego we Wrocławiu wygłosił Mariusz Wieczerzyński.
Anna Janus z Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu i Stowarzyszenia Diversja zaprezentowała ideę Żywa Biblioteka – metoda edukacji wielokulturowej w bibliotece.
„Korea daleka i bliska. Próba integracji dwóch kultur” był to pokaz audiowizualny przedstawiony przez dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dzierżoniowie Jadwigę Horanin.
Po czterech prezentacjach, bibliotekarze uczestniczyli w godzinnych warsztatach:
- Biblioteka przestrzenią dialogu – warsztat antydyskryminacyjny
Anna Janus (Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu; Stowarzyszenie Diversja)
Celem warsztatu było podniesienie kompetencji w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji. Poszerzenie wiedzy na temat różnorodności kulturowej, funkcjonowanie w coraz bardziej zróżnicowanym kulturowo otoczeniu oraz uwrażliwienie na problematykę wielokulturowości. - Islam bez uprzedzeń – warsztaty w bibliotece
Mariusz Wieczerzyński (Muzułmańskie Centrum Kulturalno-Oświatowe we Wrocławiu)
Celem warsztatu było przekazanie uczestnikom wiedzy wolnej od przekłamań i uprzedzeń oraz zachęcenie do samodzielnego zmierzenia się ze stereotypami. Metody pracy bazowały na refleksyjności i usystematyzowaniu wiadomości. Poznaliśmy narzędzia, które pomogą nam w rozpoczęciu edukacji w bibliotekach. - Karawana różnorodności czyli spotkania na afrykańskich szlakach
Justyna Strzelczyk-Leśniak i Paulina Jamrozy (Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Dzierżoniowie)
Celem warsztatu było przekazanie informacji dotyczących kultury plemion i krajów afrykańskich, uwrażliwienie na różnorodność i bogactwo kulturowe tego kontynentu (tradycje, zwyczaje), ale również uświadomienie jak stereotypowe postrzeganie wpływa na sposób mówienia i myślenia o Afryce. - W poszukiwaniu wielokulturowości
Paulina Posobiec (Dolnośląska Biblioteka Publicznej im Tadeusza Mikulskiego we Wrocławiu)
Warsztat stanowił wprowadzenie do tematu wielokulturowości i miał zachęcić uczestników do dokonania lokalnej diagnozy wielokulturowej oraz podjęcia działań w bibliotekach.
Cieszymy się, obecnością na wrocławskim seminarium. Spotkanie dostarczyło nam wielu inspiracji do podjęcia działań związanych z wielokulturowością, obalaniem stereotypów, przeciwdziałaniem uprzedzeniom i dyskryminacji. Będziemy dążyć w naszych przyszłych działaniach do tego, aby w naszej bibliotece odbywały się spotkania i zajęcia poświęcone wielokulturowości i różnorodności.