BIBLIOTECZNE A B C

Kto pyta, nie błądzi. Wychodząc z tego założenia przygotowaliśmy dla naszych czytelników przyszłych i obecnych listę odpowiedzi na pytania najczęściej przez nich zadawane. Jeśli jednak nie znaleźliście tu odpowiedzi na swoje pytanie, wystarczy przesłać je na adres: mbpkowary@gmail.com a my postaramy się jak najszybciej na nie odpowiedzieć.

Co jest potrzebne, żeby zapisać się do biblioteki?

Aby zapisać się do Biblioteki należy zgłosić się do najbliższej placówki bibliotecznej, mając ze sobą dowód tożsamości z numerem PESEL. Przed wyrobieniem karty bibliotecznej każdy potencjalny czytelnik powinien zapoznać się z treścią regulaminu, dopiero wtedy, na podstawie danych podanych przez przyszłego Czytelnika bibliotekarz drukuje kartę zobowiązania. Następnie Czytelnik podpisuje zobowiązanie, deklarując znajomość i przestrzeganie regulaminu Biblioteki. Po dokonaniu tego, Czytelnik może już wypożyczać książki.

Czy bibliotekarz ma prawo wymagać ode mnie podania numeru PESEL?

W świetle nowych przepisów, w dowodach osobistych obywateli RP wydanych po 1 stycznia 2015 r. nie figuruje adres, wprowadzono także zmiany w przepisach dotyczących obowiązku meldunkowego. W związku z tym numer PESEL staje się jedynym niezmiennym i wiarygodnym identyfikatorem obywatela, a co za tym idzie Czytelnika biblioteki. Z ustawy o bibliotekach wynika obowiązek chronienia materiałów bibliotecznych ciążący na bibliotece i aby móc go zrealizować biblioteka musi uzyskać od czytelnika dane w takim zakresie, który umożliwi jej odzyskanie udostępnionych zbiorów. Bez uzyskania od czytelnika (i jego opiekuna prawnego) numerów PESEL możliwość odzyskania zbiorów lub ich równowartości może okazać się niemożliwa ze względu na niemożliwość ustalenia danych czytelnika. Wobec tego wymaganie numeru PESEL stało się koniecznością.

Czy do Biblioteki można zapisać się przez Internet lub telefonicznie?

Ze względów regulaminowych do Biblioteki należy przyjść osobiście, aby podpisać zobowiązanie czytelnicze.

Kto może zapisać się do biblioteki?

Do biblioteki może zapisać się każdy za okazaniem ważnego dokumentu tożsamości.

Czy z Biblioteki mogą korzystać także osoby niepełnoletnie?

Aby dokonać zapisu, osoby nieletnie muszą przyjść z rodzicami bądź z dorosłymi opiekunami, którzy poświadczają podpisem zobowiązania Czytelnika.

Czy korzystanie z biblioteki jest płatne?

Regulaminowe korzystanie z biblioteki jest całkowicie bezpłatne.

Ile książek można wypożyczyć jednorazowo?

Jednorazowo można wypożyczyć 7 książek. .

Czy jest możliwe zwiększenie limitu wypożyczonych książek?

W uzasadnionych przypadkach bibliotekarz może zdecydować o wypożyczeniu większej liczby materiałów bibliotecznych.

Na jak długo można wypożyczyć książki?

Książki można wypożyczyć na okres 1 miesiąca. Bibliotekarz może wyznaczyć krótszy termin zwrotu materiałów, jeżeli stanowią one szczególnie poszukiwane pozycje (np. książki objęte wykazami lektur szkolnych, literatura popularnonaukowa, podręczniki).

Czy można przesunąć termin zwrotu książki?

Przed upływem terminu zwrotu książki  istnieje możliwość prolongaty pod warunkiem, że nie ma na nią zapotrzebowania ze strony innych czytelników.

W jaki sposób można prolongować wypożyczone książki?

Książki można prolongować osobiście, telefonicznie lub mailowo przed upływem terminu zwrotu.

Co zrobić w przypadku zagubienia, zniszczenia książki?

Nie czekaj, zgłoś ten fakt bibliotekarzowi w wypożyczalni, aby wspólnie znaleźć odpowiednie rozwiązanie dla Twojej sytuacji.

Jaka jest wysokość kary za przetrzymanie książki?

Kara za przetrzymanie jednego egzemplarza książki wynosi 10 gr/dzień. 

Na jakiej podstawie w Bibliotekach naliczane są kary?

Podstawę prawną do pobierania kar za niezwrócenie w terminie wypożyczonych materiałów daje Bibliotekom zapis w Ustawie o bibliotekach z dnia 27 czerwca 1997 r. (art. 14, pkt 2). Wysokość kar w każdej bibliotece ustalana jest przez jej Dyrektora w Regulaminie korzystania z biblioteki.

Jak mogę zarezerwować książkę?

Rezerwacji można dokonać osobiście, telefonicznie lub poprzez e-mail: mbpkowary@gmail.com Bibliotekarz poinformuje o możliwości odbioru książki telefonicznie na nr telefonu podany przy zapisie do biblioteki. Zarezerwowaną książkę należy odebrać w ciągu 5 dni roboczych.

Czy osoba nie posiadająca meldunku na terenie Gminy Kowary może wypożyczać książki z biblioteki?

Tak. Nie pobieramy wpisowego od osób nie posiadających meldunku na terenie Gminy Kowary.

Czy mogę zwrócić książkę z księgozbioru Filii w Bibliotece Głównej (i odwrotnie)?

Tak. Należy tylko zgłosić ten fakt bibliotekarzowi.

Wszystkie pozostałe szczegóły znajdują się w regulaminie biblioteki.

Skip to content