Spotkajmy się w bibliotece!

Oferta edukacyjna dla przedszkoli, szkół podstawowych i średnich.

Starając się wyjść naprzeciw oczekiwaniom społecznym – zwiększania kompetencji udziału w kulturze oraz promując narodowy program rozwoju czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, zapraszamy zorganizowane grupy dzieci i młodzieży wraz z opiekunami na lekcje biblioteczne. Chcemy systematycznie poszerzać i urozmaicać naszą ofertę, dlatego liczymy na Państwa aktywny udział i chęć skorzystania z poniższych propozycji kierunków i tematów lekcji.

Rodzaj zajęć prowadzonych w bibliotece jest dostosowany do wieku i zainteresowań dzieci. Główny cel, jaki nam przyświeca to zapoznanie młodego czytelnika z biblioteką, uświadomienie roli książki w życiu człowieka oraz wskazanie możliwości czerpania wiedzy z różnych źródeł. Chcemy jednak, aby nasze zajęcia z książką rozwijały wyobraźnię, kreatywność i ciekawość dzieci i młodzieży.

W naszej pracy z czytelnikiem, chcemy wykorzystać m. in.: elementy biblioterapii oraz nową formę pracy – teatrzyk kamishibai.

Bajkoterapia: Termin składa się z dwóch wyrazów pochodzenia greckiego biblion-, co oznacza książka, oraz therapeo-, co oznacza leczę, czyli najprościej ujmując leczenie książką. Bajkoterapia spełnia wiele funkcji: pomaga rozwiązywać niektóre problemy życiowe, inspiruje, wskazuje zachowania akceptowane społecznie, wpływa na rozwój sprawnego wypowiadania się i rozwijania umiejętności estetycznych, wpływa na kształtowanie systemu wartości a ponadto uwrażliwia, relaksuje, bawi.

Kamishibai: Nazwa pochodzi z języka japońskiego: kami – papier, shibai – sztuka i oznacza teatr obrazkowy lub inaczej teatr ilustracji. Jest to technika opowiadania, czytania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem oraz drewnianą lub kartonową skrzynkę, – na wzór parawanu z teatrzyków marionetkowych – w której przedstawiane są kolejne fragmenty historii, bajki, opowiadania. Japońska technika kart Kamishibai, łącząca formy teatralne, literackie i plastyczne. Kamishibai „rozwija wyczucie języka, poszerza słownictwo, a jednocześnie bawi i uczy, zabierając uczestników w podróż do magicznej krainy teatru i literatury równocześnie.”

Przykładowe tematy lekcji bibliotecznych:

Ponieważ biblioteka nie dysponuje odpowiednio dużą powierzchnią, zajęcia mogą się odbywać zarówno w naszej czytelni (grupy do 20 osób), jak i w placówkach przedszkolnych i szkolnych ( po wcześniejszym uzgodnieniu).

 

Zainteresowanych udziałem w zajęciach prosimy o kontakt w celu ustalenia terminu i tematu zajęć

Miejska Biblioteka Publiczna

Tel.: 75 718 25 71

e-mail: mbpkowary@gmail.com

Skip to content